Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Hakiki kurtuluş...

hanne

Uzman Çavuş
Hakiki kurtuluş için sevindirici...
Hadis-i Serif:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir gün eshabına şöyle buyurdular:
“Dün gece çok acaib (bir rüya) gördüm:

-Ümmetimden bir adam gördüm:
Onun ruhunu almak için Azrail Aleyhisselam kendisine geldi.Anne ve babasına yapmış olduğu iyilik, ölüm meleğini uzaklaştırdı. (Ana babaya yapılan iyilikler uzun ömre sebep olduğu gibi güzel bir ölümle iman ile gitmeye sebep olur.)

Adamın üzerine kabir azabı saçılıyordu.Adamı n aldığı abdestler geldi, onu kabir azabından kurtardı.

Her tarafını şeytanlar kuşatmıştı.Onun daha önce yapmış olduğu zikrullah geldi, O adamı şeytanların elinden kurtardı.

Azap melekleri ona hakim olmuşlardı.Onun dünyada kılmış olduğu namazlar geldi, kendisini zebanilerin elinden kurtardı.

Susuzluktan solumaktaydı. Her ne zaman havuzun başına varsa kendisine su verilmiyordu. Sudan men ediliyordu.Onun orucu geldi, ona su verdi, onu susuzluktan kurtardı.

Sıra sıra oturan peygamberlerin yanına varıp oturmak istiyordu. Fakat onu kovuyorlardı. Onun cenabetten dolayı aldığı gusül abdestleri geldi, elinden tutup yanıma getirdi.Her yerde kovulan o kişiyi yanıma oturttu.

Önünde bir zulmet(karanlı k) vardı.Arkasında sağında solunda üstünde altında karanlık vardı.Adam şaşkındı nereye gideceğini hangi tarafa hareket edeceğini bilemiyordu. Adamın hac ve umreleri geldi, onu karanlıktan çıkarıp, nur’un içine koydular.

Mü’minler ile konuşuyordu.Mü’minlerden hiç kimse kendisiyle konuşmuyordu. Sıla-ı rahmi(akrabaya iyilik ameli) geldi ve :Ey mü’minler topluluğu! Bununla konuşun! Diyordu.Bunun üzerine mü’minler kendisiyle konuşmaya başladılar.

Ateşin önündeydi.Ateşin kıvılcımları adamın yüzünü yakmak üzereydi.Adamı n vermiş olduğu sadakalar geldi.Adamın yüzünü ateşten korudu,ateş ile adam arasında perde oldu,sadakaları başının üzerine birer gölgelik oldu.

Zebaniler onu her mekandan tutmuşlardı.Adamı n yapmış olduğu emr-i bil’maruf ve nehyi ani’l-münker(iyiliğ i emretme kötülüğü yasaklama) amelleri geldi,adamı zebanilerin elinden kurtarıp rahmet meleklerinin eline verdi.

Dizlerinin üzerinde çökmüştü.Onunla ALLAH’ın arasında perdeler vardı.Onun güzel ahlakı geldi.Onun elinden tuttu.Adamı alıp ALLAH’ın katına çıkarttı.İlahi rahmete nail olmasına sebep oldu.

Sahifeleri, (amel defteri) sol tarafından verilmeye meylediyordu. Onun kalbinde bulunan ALLAH korkusu geldi.Amel defterini sağ eline koydu.

Mizanı çok hafifti.Onun yedirmiş olduğu iftarlar geldi.Terazinin iyi amel tarafı ağır bastı.

Cehennemin kenarında duruyordu.ALLAH’ın büyüklüğünden dolayı hissetmiş olduğu titremeler ve ürpermeler geldi.Onu cehennemden kurtardı.Adam sıratı geçip cennete geçti.

Cehenneme düşmek üzereydi.ALLAH korkusundan dökmüş olduğu gözyaşları geldi, onu cehennemden çıkarttı.

Sırat köprüsünün üzerinde ayakta duruyordu.Adam bir dal ve yaprak gibi sallanıyordu. Onun ALLAH’a olan hüsn-ü zannı geldi.Sallanma ve titremesi geçti.Adam sırat köprüsünü geçti.

Sıratın üzerindeydi.Bazen sürünüp emekleyerek yürüyordu.Bazen küçük adımlar ile yürüyor,bazen de durup bir şeylere bağlanıyor ve tutunmaya çalışıyordu.Onun namazları geldi, elinden tuttu, onu doğrulttu, ayağa kaldırdı.Adam sıratı geçti.

Cennetin kapılarına varmıştı.Cennetin kapıları onun yüzüne kapandı.Onun şehadet ve tevhid kelimeleri geldi.Cennetin kapıları açıldı.Şehadet kelimesi onu cennete koydu.

hanne

Uzman Çavuş
Rab'bim bizleri kendine layık kul habibine Hz.Muhammed (s.a.v) hayırlı ümmet eylesin inşAllah...

Üst Alt