Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
Neler yeni
ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1825 GÜN 5 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.

Yapılan maddi yardımların gosterisi

S.a

BEnim bı konuda yardıma ihtiyacım var..
Başlıktan da anlisilacagi gibi yapılan maddi yardımların
gizli kalması gerektini biliyorum çünkü gösteriş yerine geçiyor.
Benim bilmek istediğim acaba kuran'da nerde tam olarak bu konunun
geçtiği ????
yardımlarınız için şimdiden tskler ;)

K

katip

Guest
Sevgili kardeşim .

Farz olan zekatı açıkça vermek riya olmaz, daha sevap olur. Zekatın böyle alenen verilmesi, zekatını vermemiş olmak töhmetinden kurtarır, başkalarına da örnek teşkil etmiş olur. İbni Abbas hazretleri, gizlice verilen nafile sadakanın sevabı, alenen verilenden 70 kat fazladır buyurdu. Açıktan verilen zekatın sevabı ise gizlice verilenlerine göre 25 kat fazladır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Bir kuruş zekat vermek, milyonlarla sadaka vermekten, daha sevaptır. Zekat vermek, Allahü teâlânın emrini yapmaktır. Sadaka ve hayratın çoğu ise, ün, saygı ve nefsin şehvetlerini kazanmak için olur. Farzlar yapılırken araya riya, gösteriş karışmaz. Nafile ibadetlerde ise, gösteriş çok olur. Bunun içindir ki, zekatı, açıktan vermek lazımdır.

Bizim hayatımız için düstur kabul ettiğimiz Kuranı kerim olduğu kadar peygamber efendimizin hadisleridir.
Kuranı kerimde "Hayır işlerinde yarışınız." (Bakara, 2/148) ayetini sanki teşbihte hata olmasın yüce peygamberimizin sözleri pekiştirir.
Peygamberimiz, "iyilik üç şeyle tamamlanır: Acele etmek, küçük göstermek ve gizli tutmak'' sözü yapılacak yardımın zamanlamasını ,yapılan yardımın abartılmamasını, ayan edilmemesini belirtmiştir.
Yapılan iyiliğin açıkca beyanı kişinin enaniyet duygularını kabartabileceği gibi yardım alanında eziklik hissine kapılmasına neden olacaktır.Emin olunuz yardımlarınızdan dolayı alacağınız haz ve insan olmanın verdiği güzelliğin farkına varmanıza engel olabilecek en büyük işiniz bunu böbürlenerek ortaya çıkarmanız olacaktır.Kaldıki birileri için değil sırf Allah rızası için iş yapıyorsanız bunu kulun bilmesi lazım değildir..
Rabbim yaptığınız tüm hayırlı işlerinizi makbul eylesin.

Moderatör tarafında düzenlendi: