Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
Neler yeni
ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1825 GÜN 5 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.

Vahşi Batı'nın müslümanları

F@lsefe

Uzman Onbaşı

Vahşi Batı'nın müslümanları
Genel algının aksine, Amerika'nın batısındaki Rocky Dağları bölgesinde ve New Mexico'da yüzyıllardır güçlü bir müslüman topluluğu yaşıyor

Dünya Bülteni
Geçtiğimiz iki yılı, Amerika'nın 'Vahşi Batısı' Rocky Dağları çevresindeki müslümanlar üzerine bir araştırma yaparak geçiren profesör Nabil Eçhabi, "çok bilinen yanlışları" ortaya koyan bir sonuçla geri döndü.
Colorado Üniversite adına gerçekleştirilen araştırmaya göre, ilk müslümanlar bu bölgeye Uganda'dan getirilen kölelerdi. Ancak 1900'lü yıllarda çok sayıda müslüman, dünyanın farklı bölgelerinden daha iyi bir yaşam için buraya göç etti.
Amerikalı profesör, Amerika'nın batı eyaletlerinde, genel olarak inanıldığı gibi, küçük gruplar halinde dağınık müslüman grupların değil, köklü, kalabalık ve güçlü bir müslüman toplumun olduğunu, 'Vahşi Batı'nın sanıldığı kadar "beyaz" olmadığını kaydetti. Müslümanların en yoğun olduğu şehir Denver, ancak New Mexico'daki küçük bir kasaba olan Abiqui'deki Dar el İslam camii, derin geçmişin en güzel örneklerinden biri olarak ortaya çıkıyor.
Bölgedeki müslümanların, çok uzun yıllardır Amerikalı olmalarına rağmen, özellikle 11 Eylül sonrası oluşturulan korku ortamından etkilendiğini ve "ortalarda görünmemeye çalıştığını" kaydeden Eçhabi, çalışmalarını bir belgesel film olarak hazırlamayı hedefliyor.