Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Üveysilik [Manevi terbiyeye girebilmek için]

Peygamber efendimiz ''sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem'' veya evliyanın ruhları ile terbiye edilene üveysi denir.

Evliyadan birine üveysi olmak için her gün tenha bir yerde iki rekât namaz kılıp, bir Fatiha okuyup, sevaplarını onun mübarek ruhuna göndermeli, bir müddet onun ruhunu düşünmeli. Birkaç gün sonra onun üveysisi olunur. (Dürr-ül-mearif)

Evliyadan birinin üveysisi olmak için tenha bir yerde iki rekât namaz kılıp, sevabını o velinin ruhuna gönderip ruhunu düşünerek beklemelidir. (Makamat-i Mazheriyye)

Dürr-ül mearif ve Makamat-i Mazhariyye kitabları çok değerlidir.Tesavvuf konusu mükemmil derecede,güzel bir şekilde,müellifleri tarafından anlatılmıştır.Ne büyük veliler,zatlar geldi geçti.Şimdi böyle tesavvuf yolu maalesef kalmadı.Bu kitabları okuyan hayran kalır.Lâkin,mutlaka ilim öğrenmek gerekir.İlim öğrenmeden tesavvuf ile yetinen sapıtır,küfre gider muhafazanallahü teâlâ.

[Üveysi olmak için itikadın düzgün olması ve dinimizin emirlerine uyulması gerekir. Ayrıca, çok sevmek de şarttır. Böyle bir kimse, istediği velinin üveysisi olabilir. Üveysi olan da, o veli tarafından terbiye edilerek yükselir.]

İmam-ı Rabbani hazretleri gibi Resulullah efendimizin vârislerinden birine üveysi olan, aynı zamanda Resulullaha da üveysi olmuş olur.

Üst Alt