Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
Neler yeni
ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1600 GÜN 4 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.

Unutkanlıktan Kurtulmak İçin

#1
Unutukanlıktan kurtulmak için önce unutkanlığa sebep olan şeyleri bilmek ve bunlardan sakınmak gereklidir.

Unutkanlığa Sebep Olan Şeyler Nelerdir ?

Çok şey vardır. Bazıları şunlardır; Günah işlemek.(İsyanı [günahı] çok olanın,nisyanı [unutması] çok olur) buyuruluyor.Sabah namazı vakti uyumak,dünya için çok üzüntü,dünya ile çok meşgul olmak,tuzlu et yemek,çok sıcak yiyip içmek,çok şaka yapmak,mezarlıkta gülmek,mezar taşlarını okumak,tuvalette abdest almak,çok cünüp durmak,ellerini elbisesine silmek,camiye sol ayakla girmek,avret yerine bakmak çok aç durmak,hep tok durmak,işlerin dağınık olması,kötü kokulu şeyler yemek, uyuşturucu kullanmak, ekşi elma yemek.Unutkanlığı gideren ve Zihni Açan Şeyler:
Kereviz, kuru üzüm, çörek otu yemek, koyun sütü içmek, başı, gül yağı ile yağlamak, badem yemek, misk ve karanfil kullanmak, kimyon unu koklamak, öd buharını teneffüs etmek, bal yemek.

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

Hacamat, aklı artırır, hafızayı kuvvetlendirir. [Hakim],

Hafızayı kuvvetlendirmek için bal yiyin! [M.Nasihat],

Kabak dimağı besler, aklı artırır.[Deylemi, İ.Münavi]

Unutmamak için günah işlememek gerekir. Daima Allahü teâlâyı anmalı, Peygamber efendimiz aleyhisselama salevat-ı şerife getirmelidir.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

Söyleyeceği şeyi unutan, hatırlamak için bana salât-ü selam getirsin! [İbni Sünni]

Hadis âlimleri,(İmam-ı Buhari,İmam-ı Müslim gibi kütüb-i sittede yer alan) ömürlerini bayramlar hariç hep oruçlu geçirmişler,hasır üzerinde uyumuşlar,az yemişler,az konuşmuşlar,günahlardan sakınmışlar ve böylece 300 binden fazla hadis-i şerifi senetleriyle,râvileriyle beraber ezberlemişler.O kadar ki ; rivayet eden kimseler iyi miydiler ? bir hataları,yanlışları varmıydı ? nerede doğdular ? ana-baba adları gibi en ince ayrıntılarına kadar ezberleme bahtiyârlığına kavuşmuşlardır

İmam-ı Taberani hazretlerine ; “Bu kadar hadis-i şerifi ezberleme bahtiyârlığına nasıl kavuştun?” diye sorulduğunda; “Otuz sene kuru hasır üzerinde uyudum” buyurdu.