Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Şeyhül Ekber k.sdan

Tugtegin786

Uzman Onbaşı
..Allah ehlinin ise geçmişe değil geleceğe yönelmeleri daha uygundur.çünkü geçmiş zaman ve şimdiki zaman gerçekleşmişken gelecek ise gelecektir. dolayısıyla geleceğin gelmesi zorunludur ve himmeti ona bağlamak daha uygundur. gelecek kendisine bağlanan bir himmetten gelirse, insanın aleyhine değil, lehine olarak gelir; kendisine bağlanmamış bir himmetten gelirse, lehinde olabileceği gibi aleyhinde de olabilir. dedik ki, himmet gelecek zamana bağlanırsa, gelecek zaman insana -kötülük değil- iyilik getirir, bunun nedeni himmet sahibinin gelecek hakkındaki hüsnü zannıdır. himmetler etkindir, dolayısıyla geleceğin gelişi kişinin lehine değil aleyhine bile olsaydı, himmet nedeniyle -aleyhine kalmaz- lehine dönerdi. bu öyle bir faydadır ki kim onu muhafaza ederse, bütün nimetleri kazanır.
...
ibn arabi / f.m: 13 / 280

Üst Alt