Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

şarkıların Bizleri Isyana Ve şirke Sürüklediğinin Farkında Mıyız?

ebru76

Çavuş
Yasaklı Kullanıcı
Şeytanın insanları saptırmak için pek çok taktiği vardır. Bunlardan biri şarkı sözleriyle insanları isyana teşvik etmektir. Kuran ahlakını yaşamayan bilgisiz ve eğitimsiz pek çok kişi bu şarkı sözlerinden kolaylıkla etkilenebilirler. Kıskançlık, öfke ve i...ntikam telkinleriyle cinayet işlemeye kadar giden sonuçların doğduğunu her gün dinlediğimiz haberlerde görmekteyiz.

Bazı şarkı sözlerinde ise sevdiğinden ayrılan insanların yaşayamayacağı telkini verilir. Sevdiği kişi öldüğünde yaşamanın anlamsız olduğu gibi tevekkülsüz tavırlara sürüklenir insanlar. Bu ruh haliyle bunalıma girip intihara kadar giden davranış bozuklukları gösterenlere de rastlarız.

Sevdiği kişiyi gözünde ilahlaştırdığını anlatan şarkı sözleri de vardır. Çarpık bir sevgi anlayışına sahip bazı insanlar, bu süslü sözlere aldanıp Allah’ı sever gibi severler karşılarındaki insanı. İnsanı şirke götüren bu büyük bir tehlikeyi fark edemezler bile. Sevgilerini yöneltmeleri gereken Allah’ı akıllarına bile getirmezken, O’nun yarattığı ölümlü kullarının peşinden koşarlar, tüm zamanlarını onlara adarlar ve onlar için ağlarlar.

Şarkı sözlerini şöyle bir düşünelim… Kadere isyan eden, cenneti hâşâ sürgün olarak gören, sevdiğinin saçının telini cennete tercih eden, Allah’a kendisine yaşattıkları için isyan eden şarkı sözlerini. Belki yıllarca farkında olmadan dinlediğimiz, alkışladığımız ve hatta söylemekten zevk aldığımız şarkıların bizleri nasıl bir isyana ve şirke sürüklediğini düşünelim.

Elbette ki şarkı sözleri, bir insanın hayatına etki eden tek sebep değildir. İnsan hayatı boyunca, aklını, kişiliğini, düşüncelerini ve davranışlarını şekillendiren çok fazla olumlu ya da olumsuz telkinle karşılaşır. Şarkı sözleri bunlardan sadece bir tanesidir. Allah'tan korkan, vicdanının sesini dinleyeren ve Kuran ahlakını kendisine rehber edinen insan bu telkinlerden etkilenmez.

Hayatımızın her anında Allah’ın bizim için yarattığı kaderden razı olalım. Bizi isyana sürükleyecek her türlü şeytani telkine karşı uyanık olalım. Allah’ı çok sevelim ve hayatımızı yalnızca ona adayalım…

‘…Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur." ’ (Maide Suresi, 119)

Üst Alt