Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Peygamberimiz Esnerken Hangi Duayı Okurdu?

F@lsefe

Uzman Onbaşı
Soru: Peygamber Efendimiz (s.a.v) esnerken hangi duayı okurdu? soruma cevap bulursanız çok makbule geçer ..
Bir Peygamber Sevdalısı

Cevap: Peygamberimiz (s.a.v) tüm Peygamberler gibi insan olması hasebiyle tüm insanlar gibi yemek, içmek, yatmak, üzülmek, sevinmek, ağlmak, gülmek vb insana has özellikler taşımaktadırlar.
Ancak Peygamberleri (a.s) diğer insanlardan ayıran kendilerine has bazı özellikler Cenabı Allah tarafından kendilerine verilmiştir. Mesela İsmet sıfatına sahiptirler, yani günah işleme konusunda Allah tarafından korunmaktadırlar ve güneh işlemezler, Emin'dirler, yani kendisine güvenilen kişilerdirler, kendisine inanmayanlar tarafından dahi.
bunlar ve bunlara benzer özellikleri araştırarak bulmak mümkün ve kolaydır.

Esneme konusuna gelince bütün Peygamberler olduğu gibi Peygamber Efendimiz (s.a.v) de hiç esnemezdi. Çünkü Peygamberler (a.s) esnemekten Allah tarafından münezzehtirler.
Şu şekilde açıklanabilir; Esnemek genellikle vücudun ağırlaştığı, gevşediği ve tembelliğe meylettiğinin bir göstergesidir. Bir rivayette: "Biriniz esneyecek olursa elini ağzı üzerine koysun, esnerken çıkan 'hah' sesine izin vermesin, zira şeytan ona güler." denmiştir. Ayrıca şu hadiste ; "Allah hapşırmayı sever, esnemeden hoşlanmaz. Öyleyse sizden biri hapşırır ve Allah'a hamdederse, bunu işiten her Müslüman üzerine, 'yerhamukâllah' demesi hak (bir vazife) dir. Ancak esnemeye gelince, işte bu, şeytandandır. Biriniz namazda esneyecek olursa, imkân nisbetinde kendini tutsun ve 'hah' diye ses çıkarmasın. Zira bu, şeytandandır, şeytan kendisine gülüyor demektir." (Buhârî, Edeb 125, 128, Bed'ül-Halk 11; Müslim, Zühd 56, (2994); Ebû Dâvud, Edeb 97, (5028); Tirmizî, Salât 273, (370), Edeb 7, (2747, 2748)). Denilmiştir.
Bundan yola çıkarak esnemenin şeytandan olduğu söylenebilir. Şeytandan gelecek ne olursa olsun Peygamberler (a.s) Allah c.c tarafından korunmaktadırlar. Bu yüzden tüm Peygamberler (a.s) gibi Peygamber Efendimiz (s.a.v) de esnemekten münezzehtir.

Üst Alt