Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

mümin ve münafık farkı..

hanne

Uzman Çavuş
mümin ve münafık farkı..
peygamberimiz(s.a.v) e mümin ve münafıktan soruldu.peygamber(s.a.v);müminin işi namaz kılmak orucu düşünmektir.münafığın işi ise ibadetten uzak,ve hayvanlar gibi yiyip içmektir.müminin işi imkan buldukça sadaka verir,allahtan af diler.münafık ise,ihtiras ve boş ümitler besler.mümin allahtan başka kimseye bel bağlamaz.münafık allahtan başka herkese bel bağlar.mümin dini için malını feda eder.münafık;malı için dinini feda eder.mümin,allahtan başka kimseden korkmaz.münafık,allahın dışındaki herkesten korkar.mümin iyilik yaparken bile ağlar.allah için göz yaşı döker.münafık kötülük işlerken bile güler.mümin tek kalmaktan (halvetten) hoşlanır.münafık kalabalık ve gürültülü hayatı sever.mümin, kötülüğün yayılmasından çekinir ve ıslah edicidir.münafık bozgunculuk çıkarır.mümin,iyiliklerin çoğalmasına uğraşır.dini hayatı yaşar.toplumu ve geleceğini düşünür.münafık kötülüğü emreder,iyilikten kaçındırır,manfaatıne göre yaşar.
ayette:

"münafık kadınlar ve münafık erkekler birbirinin parçalarıdır.(bir bütündür)onlar kötülüğü emrederler,iyilikten alıkoymaya çalışırlar!allahı unutmuşlardır.şüphesiz allahta onları unutmuştur.münafıklar fasıktırlar.allah münafık erkek ve kadınlarla,kafirler için devamlı kallmak üzere cehennem azabını vaadetmiştir.bu onlar için yeterlidir.allah onlara lanet etmiş ve onlar için tükenmez bir azap vardır.(tevbe/67-68)
allah münafık ve kafirlerin hepsini cehennemde bir araya toplayacaktır."(nisa/40)

çünkü iki zümrede küfürlerinden dolayı cehenneme gideceklerdir.söze önce münafıklarla başlanması münafıklığın kafirlikten dahada kötü olduğu içindir.bundan dolayı her iki zümre için sığınak olarak cehennem hazırlanmıştır.
kuran münafıkların durumunu başka bir ayette şöyle izah etmektedir

"hiç şüphesiz münafıklar cehennemin en alt katına atılacaktır.onlara yardım edecek hiçbir kuvvet yoktur."(nisa/14)

Üst Alt