Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Mevlid Gecesine Hazır mısınız?

MEVLİD GECESİNE HAZIR MISINIZ?
Değerli Gönül Dostları! Bir Mevlid gecesine daha ulaştık Elhamdülillah.


Varlığımızı, varlığına borçlu olduğumuz, Peygamberlerin en üstünü, mahlukatın en şereflisi, kainatın efendisi Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dünyaya teşrif ettiği günün sene-i devriyesine kavuştuk…


( http://www.ilimyuvasi.com/forum/mevlid-kandili/21107-mevlit-gecesi-nedir.html#post93674 )


Bazıları bu günü kutlamanın bid’at olduğunu söylemiştir. Biz de buna cevap vermiştik.


( http://www.ilimyuvasi.com/forum/mevlid-kandili/21108-mevlit-kutlamak-bidat-midir.html#post93675 )
Kainatın Efendisinin şerefini kendilerince düşürmek isteyen akılsızlar acayip acayip iddialar ortaya atıyorlar. Ahirette o Peygamberin yüzüne nasıl bakacaklar gerçekten çok merak ediyoruz lain konumuz bu değil..

MEVLİD GECESİ NE YAPMAK GEREKİR

Mevlid gecesi mutlaka bir sohbet meclisine katılmaya çalışalım. Bu gün, gecesi ve sabahı salavat-ı şerife getirmeye çok gayret edelim. Hatta kendimiz belli bir sayı belirleyip onu tamamlamaya çalışalım.
Salavat-ı Şerife getirirken Peygamberimizin hayatı ve mücadelesi gözümüzün önünden geçsin. Kendimizi O’nun meclisinde hissedelim. O baştan aşağı bize nura gark olmuş bir halde, bize dönmüş oturuyor. Sağında hazreti Ebubekir ve Ömer (Radıyallahu anhuma), solunda Hazreti Osman ve Ali (Radıyallahu anhuma) aynı şekilde nura gark olmuş bir şekilde oturuyor. Sahabeler ve Allah dostları halka halka olmuşlar etrafında o yüce insanların. Efendi Hazretlerimiz de halkanın ön tarafında yüzünü bize dönmüş bir şekilde oturuyor. Bizde o halkadayız. Böyle düşünülerek salavat getirilirse daha feyizli olur.

MUHASEBE

Peygamberimiz dünyaya teşrifinin yıl dönümü olan böyle bir günde öncelikle insan nefis muhasebesi yapmalıdır. “Ben, beni benden çok düşünen o Peygamber-i Zişan’a layık bir ümmet olabiliyor muyum?”
Herkes çekilsin odasına bir muhasebe yapsın, eksiklerini görsün. O’nu sevdiğimizi iddia ediyoruz, “anamız canımız feda olsun” diyoruz da kendi nefsimizi feda edebildik mi? Emirlerini tutabildik mi? Sünnetini ihya edebildik mi? O’nun bize teslim ettiği tebliğ vazifesini hakkıyla yerine getirdik mi? Evimiz, işimiz, çoluk çocuğumuz O’nun istediği gibi mi?
Resulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aniden çıkıp gelse, kapımızı çalsa acaba kaçımız O’nu tereddüt etmeden içeri alabiliriz? Hatta kaçımız O’nun karşısına geçebiliriz?

Bunların bir muhasebesini yapalım. Kendimize, ailemize ve yaşantımıza çeki düzen verelim.
“Sonsuz kudret sahibi olan Allah’a yemin ederim ki, sizden hiçbiriniz beni babasından, evladından ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe, iman etmiş sayılmaz” (Buhari, İman 8).
O’nu babadan, evlattan, eşten, dosttan çok sevmek nasıl bir fedekarlık ister, bazı şeylerle kıyas yaparak düşünelim.

Allahu Teala bu gecenin feyzine, bereketine, rahmetine ulaşmayı nasip eylesin. Doğumunda Kisra’nın kaleleri yıkıldığı gibi yıl dönümünde de kâfirlerin geçilmez zannedilen kalelerini yıksın, Mecusilerin taptığı bin yıllık sönmeyen ateşi söndürdüğü gibi batıl ateşini de söndürsün…
İhvanlar.net İsmailağa CEMAATİ'NİN SİTESİ – İsmailağa HUZURUN ADRESİ
 

hanne

Uzman Çavuş
Kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli ibadetler vardır.Bunlar; afv ü mağfirete nail olma, ecrü sevap kazanma, manevi terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rızai İlâhiye ulaşma gibi.. Bunları bilip hatırlamakta fayda vardır.

Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler:
1. Kur'ânı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun yerlerde Kur'ân ziyafetleri verilmeli, Peygamber Efendimize olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.

2. Peygamber Efendimize (s.a.s) salât-ü selâmlar getirilmeli, Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar,111 onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ALLAHın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; vaz ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakka niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut email çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı
 
güncel
 

Benzer Konular

Üst Alt