Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Mevlid Gecemiz Mübârek Olsun

Mevlid Gecemiz Mübârek OlsunEcdâdımızın bu mübârek gecelerde kandiller yakmasındaki gaye, ne camileri süslemek, ne de çevrenin ve şehirlerin ya da yerleşim birimlerinin karanlık gecelerinin aydınlatılmasını sağlamaktır. Kandillerin yakılmasının sebebi, manevî buhranların kudsî ışıklarla yarılarak gönüllerin aydınlatılmasını ve idrâk edilen gecelerin ihyâya taşınmak suretiyle rahmânî nurun sinelere dolmasını sağlamaktır.

Bu mübârek geceler, uzaklaşmış olduğumuz maneviyata rücu edişimizin, günah ve kötülüklerden istiğfar ve tevbe ile arınarak öze dönüşümüzün vesileleridir. Fitne, fesad, fücûr, gıybet ve bütün kötü hasletlerden uzaklaşma geceleridir. Komşu, dost ve akrabalarımızı hatırlamanın, sevinç ve heyecanımızı onlarla paylaşarak sevgiyle dolmanın zamansal ifadesidir.

Bu mübârek geceler, sünnetullâhın lüzumu olarak esbâba tevessülün, mübârek zâtlarla beraber ilim ve sohbet meclislerinde bulunup Rahmân’a (Celle Celâluhû) safiyane bir inanç, hâlisâne bir niyet; Kur’ân tilâveti, evrâd, ezkâr, zikir vesair sâlih amellerle kurbiyetin vakitleridir.

Kandil geceleri, ümmetine pek düşkün ve ümmeti için en sevimli olan Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)in hadîs-i şeriflerinde vurguladığı ümmet şuuruna erişim geceleridir. Bu şuurla beraber ümmetin durumuyla, senenin diğer gecelerine nazaran daha çok dertlenmenin, Halep’te ve yeryüzünün muhtelif bölgelerinde zulüm altında, bombalar, havan topları ve silahlar altında bulunan din kardeşlerimiz için elden gelen her şeyi yapma lüzûmunun hep birlikte anımsanarak içselleştirildiği zaman dilimleridir.

Bu geceler, vesile oldukları kazanımların bütün seneye yayılması konusunda gayret göstermek için yeni bir başlangıç, mevcut hayat zemininin daha iyi bir seviyeye taşınması uğrunda hiç kimseden çekinmeksizin, kınayanın kınamasına da aldırmaksızın karar kılma noktasıdır.

Mevlid gecemizin hayırlar getirmesini; sevap kazanma ve fazîletlere erişme konusunda bereketli, günahlardan arınıp bir daha düşmeme konusunda tezkiyeli olmasını dileriz. Bu mübârek gecenin, doğumu vesilesiyle kıymetinin kaynağı olan Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)in daha iyi tanınıp tanıtılması konusunda yeni bir seferberliğin başlangıcı olmasını dileriz.

Bu mübârek gece vesilesiyle, yeryüzünün muhtelif bölgelerinde zulüm altında bulunan insanlığın bu durumunun izâle olmasını, zulmün bitip gözyaşının ve akan kanın dinmesini, bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış gelmesini temenni ederiz. Ulvi Hocalara kavuşmamız duası ile.

https://www.ilimyuvasi.com/konular/mevlid-gecesinin-faziletleri-ve-ihyasi.5866/
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer Konular

Üst Alt