Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

matematik zeka soruları

Dünyanın Etrafına Sarılmış Halat

Dünyanın etrafını ekvatorda çepeçevre saran bir halat olduğunu hayal edin. Halatın uzunluğu 40 bin kilometre olsun. Halatın dünyayı sıkı sıkıya sardığını ve halatla dünya arasında hiç boşluk olmadığını düşünün.

dunya.gif

Soru
Eğer halatın boyunu 1 metre (evet 1 metre) uzatırsak halat bir miktar gevşeyecektir. Diyelimki bu gevşeme tüm ekvator boyunca eşit olarak gerçekleşti ve yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi halatla dünya arasında bir boşluk oluştu. Sizce bu boşluktan yani halatın altından bir tavşan geçebilir mi?

Cevap
Kısa cevap evet ama biz hep birlikte ne kadar boşluk oluşacağını bir hesaplayalım.

Geometrik olarak baktığımızda aşağıdaki şeklin oluştuğunu görürüz.
halat.gif

Başlangıçta halatın boyu:
daire_cevresi.gif

1 metre eklediğimizde halatın boyu:
daire_cevre2.gif

R ile r arasındaki farkı bulmak için yukarıdaki iki denklemi birleştirerek aşağıdaki denklemi elde edebiliriz ve bu durumda sonuç yaklaşık 16 cm çıkar.
yaricap.gif

İki yarıçap arasında 16 cm fark var. 16 cm bir tavşanın altından geçmesi için yeterli.
Sizce bu ilginç matematik ve geometri sorusunun cevabı şaşırtıcı değil mi?

Üst Alt