Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Kıbrıs Kahramanları

F@lsefe

Uzman Onbaşı
9282 kilometre kare yüz ölçümü ile Akdeniz’in en büyük adası olan Kıbrıs Adası Türkiye’ye 65, Yunanistan’a 965 km. uzaklıktadır. Dünya oluşumunun üçüncü zamanında Anadolu ile bitişik olan ada, dördüncü zamanda, İskenderun Bölgesi’nden koparak uzaklaşmıştır. Adanın jeolojik yapısı ile bitki örtüsü İskenderun Bölgesi ile benzerlik gösterir. Kıbrıs Adası’nın kuzeyinde doğu-batı istikametinde uzanan Beşparmak Dağları yer alır. Sarp ve yalçın kayalardan oluşan Beşparmak Dağları’nın belli geçiş yerlerinin dışında aşılması zordur. Beşparmak Dağları’nın güneyinde, Magaso’dan Güzelyurt’a kadar Meserya Ovası uzanır. Ada’nın güneyinde Trodos Dağı yer alır. Kıbrıs yer yüzünde bakır madeninin ilk işlendiği yerdir. Bu nedenle Kıbrıs’ın adı bakırla ilgilidir. Akdeniz’in doğusundaki deniz ulaşımı, İsrail ve Suriye’nin liman ve sahillerinin güvenliği, Türk boğazları ve Süveyş Kanalı’nın emniyeti, Ortadoğu petrolleri ile petrol nakliyatı Kıbrıs Adası’nın önemini artırmaktadır. Kıbrıs Adası bu konumu ile; Doğu Akdeniz’de bir uçak gemisi, füzeler için bir rampa, Anadolu’yu güneyden istilâ için bir atlama taşıdır. Yunan adaları ile Ege Bölgesi Anadolu’nun güneyinden de kuşatılmasını tamamlayabilecek önemli bir bölgedir.
Türkiye’nin güvenliği için Kıbrıs yüksek bir değer ifade eder. 20 Temmuz 1974 - Kıbrıs Barış harekâtı, 20 Temmuz 1974 sabahı, Türk uçaklarının bombardımanından sonra, saat 06.15’den itibaren, hava indirme ve uçak birlik harekâtı ile Hava İndirme ve Komando Tugayları Gönyeli ve Kırnı bölgelerine indirilmeye başlanmış, Türk askeri Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de destan yaratan atalarını aratmadılar. , Rumların Enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına gömülmüştür. Bu savaşta; 498 Türk askeri, 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit olmuştur. Türkiye, bu harekâtı ile, kendi güvenliğini ve Kıbrıslı Türklerin güvenliğini tehlikeye atacak girişimlere hiçbir zaman seyirci kalmayacağını dünyaya fiilen kanıtlamış oluyordu.
Mudanya’mızda bu savaş sırasında şehit ve gaziler vermiştir. Bu uğurda canlarını seve seve veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Canım kadar sevdiğim Turhan Karabulut (işadamı Turan) ağabeyim bu savaştan gazi olarak ayrıldı. Şu an hayatta olmayan değerli ağabeyime Allah’tan rahmet diliyorum. Yine Kıbrıs gazisi olan saygı duyduğum, diğer bir ağabeyim Adem İş, ona Allah’tan sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.
20. Yüzyılda, Kıbrıs’ta savaşan ve bu vatan için Çanakkale’de, Sakarya’da Anafartalar’da ve vatan’ın her sathında savaşan askerlerimizi aratmayan cesaretle savaşan bu vatan evratlarının kanlarıyla, canlarıyla yazdıkları destanları, meydanlarda lâf kalabalığıyla silmeye çalışanları kınıyorum.
Çıkar uğruna bu vatana ihanet eden, rahatları bozulmasın diye bu vatanı hainlere peşkeş çekmeye çalışanlara, bu vatanın her bir zerresi haram olsun.
Ne mutlu TÜRK’üm diyene, Ne mutlu bu vatan için varlığını armağan edenlere..

Alinti Yorum

Üst Alt