Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Kendi Ağırlığının 850 Katını Taşıyabilen Canlı: Herkül Böceği

türkislam74

Uzman Onbaşı
Bilinen hayvan türlerinin dörtte üçünü oluşturan ve toplam sayılarının bir trilyon olduğu düşünülen böcekler, Yüce Allah’ın yaratış sanatındaki çeşitliliğe en güzel örnek oluşturan canlılardandır. Bilim dünyasının bugün yalnızca 370.000 çeşidi hakkında bilgi sahibi olduğu böcek türleri içinde en ilginç olanlarından biri de “herkül böceği”dir. Günümüzde, Yüce Rabbimiz’in insanlığın hizmetine sunduğu bilgi ve teknolojiler vesilesiyle pek çok canlıya ait mucizevi özellikler keşfedilebilmektedir. Yüce Allah'ın yarattığı herşeyde olduğu gibi bu böceğin bedeninde de iman eden bir insanın Allah'a olan derin saygısını ve bağlılığını bir kere daha tefekkür edebileceği üstün bir ilim vardır. Böceklerin bilim adamları tarafından her geçen gün yenileri keşfedilen olağanüstü özellikleri, tüm böcek türlerinin başlı başına birer yaratılış harikası olduğunu gösterir. Bu canlıların her birinin yaratılışında öyle hassas dengeler söz konusudur ki, bu son derece kusursuz ve detaylı sistem karşısında Yüce Allah'ın kadri, kuvveti, yaratışındaki incelikler, çeşitlilik ve üstün akıl bir kez daha kavranır. Yüce Allah her şeyi olduğu gibi böcekleri de üstün bir ilimle ve bir hikmetle yaratmıştır. Bu bir Kuran ayetinde şöyle bildirilmiştir: "Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkar edenler ise, "Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz." (Bakara Suresi, 26) Herkül Böceğinin Özellikleri Orta Amerika'da, Güney Amerika'nın kuzeyinde ve Batı Hint adalarında yaşayan herkül böceği de özellikleri ile bilim adamlarında hayranlık uyandıran böcek türlerinden biridir. En Büyük Böcek Türlerindendir… Kınkanatlı böcek familyasına ait dünyanın bilinen en büyük 6 böcek türünden biridir. Özellikle erkek böcekler dişilere göre daha büyük olup uzunlukları 10–15, hatta 17 cm'ye kadar çıkabilmektedir. Savunma Aracı Olarak Boynuzlarını Kullanır… Milyonlarca böcek türü içinde çok farklı sistemlere sahip olan bu böceğin dikkat çeken özelliklerinden biri boynuzlarıdır. Başlarının ön kısmında yer alan ve üst kısma kadar kıvrılan iki küçük boynuzun yanı sıra bir de göğüslerinden itibaren çıkan büyük bir boynuzları daha vardır. Böceğin boyunun hemen hemen yarısını oluşturan bu boynuzun işlevi, henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak doğada pek çok canlıda olduğu gibi, herkül böceği de boynuzu savunma aracı olarak kullanır. Kendi Ağırlığının 850 Katını Taşıyabilir… Herkül böceğine Yüce Allah’ın bahşettiği bir diğer özellikse, böceğe “herkül“ adının verilmesine neden olan kuvvetidir. Çünkü bir insan, kendi ağırlığının ancak 0.86 katını taşıyabilirken, bu böcek kendi ağırlığının 850 katını taşıma kapasitesine sahiptir. Elbette bu kadar fazla ağırlığı taşıyabilen bir böceğin çok güçlü bir kas doku sistemine sahip olması gerekir. Ancak herkül böceğinin sahip olduğu özellikler sadece bu kadarla da sınırlı değildir. Herkül böceği bilim adamlarını hayran bırakan bir kabuğa sahiptir. Nem Seviyesine Göre Kabuğu Renk Değiştirir… Dünyanın en güçlü canlısı olarak tanımlanan herkül böceğinin kabuğu nemi emme özelliğine sahiptir. Böcek toprak içinde veya çürük tahta içinde bulunduğundan, genelde çok koyu bir rengi vardır. Ancak bu renk sabit değildir. Çünkü koruyucu kabuklarındaki renk, yaşadığı alanlarındaki nem arttıkça yeşilden-siyaha doğru değişir. Fakat kurudukça bu koyu renk solarak tekrar yeşile döner. Bilim adamları uzun zaman harcayarak yaptıkları araştırmalarda böceğin kabuğunun neden renk değiştirdiği sorusuna tam net bir cevap bulamamışlardır. Ancak bu değişimi böceğin kendisini korumak amacıyla gerçekleştirdiğini düşünmektedirler. Geceleri nem seviyesi arttığında bu nemi emen kabuk rengini yeşilden-siyaha değiştirerek böceğin karanlıkta avcılar tarafından görülmesini engeller. Ayrıca bizim kışın koyu renk giysiler giyerek ısıyı daha iyi tutmaya çalışmamız gibi, koyu renk kabuk, geceleri sıcaklığı koruyarak böceğin ısısını sabitler. Havadaki nemin arttığını hissederek kabuğunun rengini değiştirebilmesi, gecenin karanlığında kendini kamufle edecek bir rengi bilmesi ve koyu rengin ısıyı tuttuğunu düşünmesi elbette akıl ve şuur sahibi olmayan küçük bir böcek için mümkün değildir. Bu canlı, Yüce Allah’ın kendisine ilham etmesi ile hareket etmektedir. Sonsuz ilim sahibi Allah, herkül böceklerini kusursuz sistemlerle donatmış ve onları da yaratma sanatına birer delil kılmıştır. Konuyla ilgili Kuran’da şöyle buyrulmuştur: "Şüphesiz, mü'minler için göklerde ve yerde ayetler vardır. Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır." (Casiye Suresi, 3-4) "İşte Rabbiniz olan Allah budur. O'ndan başka İlah yoktur. Herşeyin Yaratıcısı’dır, öyleyse O'na kulluk edin. O, herşeyin üstünde bir vekildir". (Enam Suresi, 102) Herkül Böceğinin Kabuk Yapısı Bitkilerin Nem Seviyesini Belirlemede Kullanılacak Bilim adamları, Herkül böceğinin renk değişimindeki gizemi anlayabilmek için uzun araştırmalar yapmıştır. Belçika Namur Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu türe özgü koruyucu kabuğun yapısını en ince detaylarıyla incelemiş ve böceğin kabuğundaki renk değişimini anlayabilmek için en son görüntüleme tekniklerini kullanmışlardır. Çünkü bu yapının anlaşılması, “teknolojik materyaller”in dizayn edilmesini sağlaycaktır. Bu materyaller, nem algılaycıları gibi bir işlev görerek bitkilerin, fotosentez esnasında, nem seviyelerinin izlenmesinde yararlı olabilecektir. Harun Yahya

Üst Alt