Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Karabağ Gazileri

F@lsefe

Uzman Onbaşı
Geçen haftasonu Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri baş temsilcisi ve Yedi Devlet Bir Millet Konseyi başkanı Azer Hasret Karabağ Gazileri İçtimai Birliği`nin Bakü baş ofisini ziyaret ederek başkan Etimad Esedov ve başkan yardımcısı Firudin Memmedov`la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Türk Dünyası`nın sorunları ele alındı, Doğu Türkistan`dan Balkanlar`a, Güney Azerbaycan`dan Tataristan ve Kırım`a kadar tüm Türk topluluklarının sorunlarına değinildi.

Karabağ Gazileri İçtimai Birliği`nin başka üyelerinin de katıldığı görüşmede Konsey başkanı Azer Hasret Türk devlet ve toplulukları ile bağlı temsilcisi olduğu derneğin görüşlerini dile getirdi. Geniş sohbetin yer aldığı ziyarette Güney Azerbaycan Türkleri`nin dil ve okul konusundaki sorunları, Tataristan ve Başkurdistan arasında Rusya yönetiminin çıkarmaya çalıştığı kargaşa, Doğu Türkistan`daki Çin zulmü, Batı Trakya, Balkanlar ve Bulgaristan Türkleri`nin yüzleştiği ayrımcılık, Kırım Türkleri`nin baskı altında olması, Gagauzlar ve Güney Türkistan Türkleri`nin sorunları da ele alındı.

Azer Hasret Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği`nin en kısa zaman içinde ilk adım olarak Bağımsız Türk Devletleri Birliği`nin kurulması için vatandaş teşebbüsünde bulunduğunu, bu amaçla gerçekleştirdiği tüm görüşmelerde hep olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Böyle bir düşüncenin Azerbaycan`da kesin olarak yer almasından mutlu olduğunu da dile getiren Konsey başkanı Karabağ Gazileri`yle görüşmesinin olumlu sonuçlanacağından hiç kuşku duymadığının altını çizdi.

Azer Hasret, Etimad Esedov ve Firudin Memmedov

Karabağ Gazileri`nin başkanı Etimad Esedov kendisinin ve teşkilatının her zaman Türk Birliği`nden yana olduğunu, bu yönde üzerlerine düşen vazifeni en iyi bir şekilde yerine getirmeğe hazır olduklarını söyledi. Türk devlet ve topluluklarının güvencesi olarak Bağımsız Türk Devletleri Birliği`nin kurulmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Etimad Esedov Kırgızistan`daki son olaylara da değinerek böyle bir birlik var olsaydı bu kadar tatsız olaylar yaşanmayacağını dile getirdi.

Karabağ Gazileri İçtimai Birliği başkan yardımcısı Firudin Memmedov da kendi sırasında hep Türk birliği konusunda tartışma ve bilgi paylaşımı yaptıklarını, Azerbaycan`ın da içinde yer alacağı böyle bir birliğin en kısa zamanda kurulabilmesi için gereken her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. “Biz büyük Türk Dünyası`nın bir parçasıyız ve diğer Türk kardeşlerimizle mutlaka bir birlik içinde olmalıyız” diyen Firudin Memmedov teşkilatın Azerbaycan`ın yetmişten fazla bölgesindeki ofislerine yedi Türk bayrağı asma talimatı vereceklerini söyledi.

İki saatten fazla devam eden görüşme sonucunda taraflar temasların devam ettirilmesi kararı aldılar.

Üst Alt