Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

İslam Dini ve Sabır

incinme

Uzman Çavuş
İnsanoğlunun yaşamında müslüman aleminde Sabır’ın önemi büyüktür. Resulullah (s.a.v) Hz.’leri buyurdular ki : Şu üç şeye sabır etseniz sonsuz dereceler bulursunuz Allah-u Teala’nın hoşnutluğunu kazanırsınız :
Bir kimse bir musibet geldiğinde sabr etse hak Teala onun her nefesine cennet-i alada üç yüz derece ihsan eder. Her kim ibadet’te sabırlı olsa Allah (c.c) cennet-i alada altıyüz derece ihsan eder. her derecenin genişliği ise yer ile gök arası kadardır.
Musa Aleyhisselam günlerden bir gün dedi ki : Ya Rabbi, bir kula musibet erişse ve o musibete sabr edip : “İnna lillahi ve inne ileyhi raciune” Anlamı Muhakkak Allah’a ve muhakkak ona döneceksiniz. dese sen o kuluna ne sevap verirsin ? Hak Teala buyurdu ki : Ya Musa, ben o kulumun her bir nefesine o musibetin acısı gidinceye kadar üç yüz derece ecir veririm. Ve de o musibetin üzerine bir musibet daha gelse aynı sabrı gösterse üç yüz derece daha ihsanda bulunurum ..
Hak Teala Hz.’lerinin gönderdiği belalara musibetlere sabr edin. Resulullah Efendimiz buyurdularki : Her hangi birisine Allah (c.c) Hz.’leri bir musibet verip örneğin kızına oğluna veyahut da bedenine, o kul da buna söylenmeyip şikayet etmezse Hak Teala buyurdular ki : “ben o kulumdan haya ederim, onu mizan başına götürmeye.”
Düşünelim, Ölüm’mü yoksa sağlık mı hayırlıdır bizler bilemeyiz. Resulullah (s.a.v) buyurdular : Sakın sizler ölmeyi dilemeyin. Şunu dileyin, “Ya Rabbi benim hakkımda ölmek hayırlı ise benim canımı al. Şayet sağlık hayırlısı ise bana sağlık ihsan et” deyiniz. Belki de sizin hakkınız da ölüm hayırlıdır belkide sağlık doğrusunu Allah-u Teala bilir. Ölümden kaçınılmaz kaçmayı da düşünmeyin. Dönüşümüz Allah’a dır.
Müslüman kardeşlerim, bir cenaze hazır olduğu zaman o cenazenin hizmetinde bulunun. Allah rızası için defn olurken mevtanın üzerine bir kürek toprak da sen at. Velilerden biri anlatır: Ölmüş kimseyi bir gün rüyasın da görür ve sorar : Ne durumdasın halin nasıl diye O mevta da cevap verir : Mizanda sevabımı tarttılar hafif geldi. O esnada birisi geldi mizanın sevap kefesine bir kese koydu. Bu sefer sevap tarafı ağır geldi. Yüce Allah (c.c) Hz.’leri beni affetti. Bende bunun üzerine sordum : “Bu kese nedir?” Melekler cevap verdiler “Hatırlarmısın sen bir gün bir kabre bir kürek toprak atmıştın, işte bu sevabın Allah’ın indinde kabul oldu ve işte bu kese içindeki işte o topraktır dedi”
alıntı...

Üst Alt