Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Hz.ÖMER ZAMANINDA ŞEHRE ATEŞ DÜŞMESİ

incinme

Uzman Çavuş
Ömer (r.a)’ ın zamanında bir yangın oldu. Ateş, taşları bile kuru ağaç gibi yakmakta idi. Yapıları, evleri yakmağa, hatta kuşların kanatlarını ve yuvalarını bile tutuşturmağa, hatta kuşların kanatlarını ve yuvalarını bile tutuşturmağa başladı. Alevler şehrin yarısını sardı. Su bile ondan korkmakta ve şaşırmaktaydı.
Halk Hz. Ömer’e yüz tuttular, koşa koşa gidip yangınımız suyla sönmüyor dediler.
Hz. Ömer (r.a) O yangın Allah alametlerindendir, Sizlerin hasislik ateşinizden bir şuledir. Su bırakın, yoksullara ekmek dağıtın. Eğer benim alim eve ehlimseniz hasisliği terkedin, dedi.
Halk Hazret-i Ömer’e : Bizim kapılarımız açık . Bizler Cömert kişileriz, mürüvvet ehliyiz dediler :
Ömer (r.a) dediler ki : Siz adet olduğu için yoksullara ekmek verdiniz, Allah için eli açık olmadınız. Öğünmek, görünmek, nazlanmak için cömertlik etmektesiniz, korkudan. Alllah Tealadan çekinmeden ona niyaz etme yüzünden değil.
Mal tohumdur, her çorak yere ekme ; kılıcı, yol vurucunun eline verme.
Din ehlini kin ehlinden ayırdet. Hak’la oturanı ara, onunla otur !
İnşallah hepimiz Hz. Ömer’in Bu kısa hikayesindeki gerçekleri anlar ve yapacağımız hasenetleri ameleri ona göre yaparız. Yüce Allah (c.c) bizleri bir an bile nefsimize bırakmasın. Amin. :52:

alıntı...
 
Üst Alt