Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Hacamatla ilgili bilmemiz gereken hususlar

“Hacamat her hastalığa faydalıdır, uyanık olun hacamat olun.” Buyruluyor hadis-i şerifte. Şimdi hacamatla alakalı bilmemiz gereken bazı önemli noktaları paylaşmak istiyorum sizlerle.

1: ‘‘Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. “Kafadan hacamat olmak her hastalığın ilacıdır.” (Hadis-i Şerif). Daha önceki makalemizde bu konuya uzun uzun değinmiştik.

2: Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cüzzam, delilik, alaca hastalığı, kısırlık ve daha bir çok hastalık. Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamattan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamatta

kanserden kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır. ( Çok önemlidir ki hiçbir hastalıkta doktor tedavisi kesinlikle ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.)

3: Hacamat iki türlü amaç için olur bunlar; 1-Korunma 2-Tedavi (Tedavi amaçlı olduğu zaman ,mevsim ve ayın günleri gözetilmez, ancak haftanın günleri muhakkak gözetilir. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri asla ve hacamat yapılmaz, mümkünse ameliyat dahi olunmaz.)

4: Hacamatın faydası akılla bilinebilecek bir şey değildir, nakille bilinir. Zira hacamat sadece bedeni bir şifa değil aynı zamanda ruhi bir şifadır. Bildiğimiz faydaları yanında bilemediğimiz uhrevi faydaları da pek çoktur.

5: Hacamatın faydalı olduğu yaşlar, 2 yaş ile 60 yaş arasıdır. Çok yaşlılara, vücutça zayıf çökkün olanlara hacamat yapılmamalıdır.

6: Kadınların adet nedeniyle hacamata ihtiyacı yoktur görüşü yanlıştır. Adet şifayı gerektirmez, şifa için hacamat olmaları gerekmektedir. Efendimiz’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) hanımları hacamat olmuşlardır. Kendilerine cin musallat olan kadınlara hacamat yapıldığı takdirde 6 ay cinler yaklaşamıyor. Çünkü cinler ve bunların vasıtasıyla yapılan büyüler insanın sinir sistemlerini etkilemektedir. Baştan alınan kan ise onların yuvalandıkları kafa bölgesindeki yuvalarını dağıtmakta ve onları uzaklaştırmaktadır.

7: Ayın 17 sinde hacamat olmanın 1 senelik şifası vardır Allahın izniyle. Bu çok önemli bir gündür ve bu günden gaflet olunmaması gerekir. Haftanın yasak günlerine denk gelmemesi kaydıyla.

8: Hacamatta derinin altındaki uyuşuk kan alınıyor. Damardan kan vermekte faydalıdır ancak Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) ve Selef bunu yapmamışlardır.

9: Büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlardı. Bizler ise o dönemden çok daha şanssız bir dönemdeyiz. Zira yediğimiz içtiğimiz şeyler organik değil. Çevresel zararlı faktörler, baz istasyonları, egsoz dumanları, kullandığımız antibiyotik vb ilaçlar. Her şey ama her şey sağlığımızı tehdit etmektedir. Onlar o dönemde 3 ayda bir ihtiyaç duyuyorlarsa bizler ne yapmalıyız acaba?

10: Hacamat 1 inden 14 üne kadar mekruh olur. (Faydasızdır). Bunda ayın çekim kuvveti yani med-cezir olayı etkendir.

11: Hacamat yapılmadan önce kiraz yenilmemelidir. (Mümkünse bir ay evvelden itibaren). Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler hacamat yaptırmamalıdır.

12: Hacamat açken yapılacak. Hacamattan evvel en az 8 saat bir şey yenmeyecek… Mümkünse oruçlu olunmalıdır. Çok daha faydalıdır.

13: Ayın 17 nci günü Salı gününe denk gelirse hacamattan asla gafil olunmamalı zira bu çok ama çok faydalıdır.

14: Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsi’nin olunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır. Muhakkak hacamatı yapan da yaptıranda okumalıdır. Hem faydalıdır hem de hacamat yapan kişiyi korur. (Hacamat yaptıranda her hangi bir musallat varsa eğer.) 7 kez okunması gerektiğini söyleyenler de vardır.

15: Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.

16: 50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır.

17: Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır.(İki diz, iki ayak gibi…)

17: Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler doktorun izniyle ve usta bir hacamatçıya en uygun yerden en fazla 1 kere hacamat olmalı, fazlasından kaçınmalıdır.

18: Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına yada çokluğuna göre 1 yerinden, 8 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.

19: Bir kere hacamat olan bir kişi bir daha hacamat olması için en az 1 ay, ortalama 3 ay geçmesi gerekir.

20: Hacamattan sonra tuzlu, süt ürünleri ve hayvani şeyler yememeli, 1 gün önce 3 gün sonrasına kadar cimâ yapılmamalıdır.

21: Hacamat gününe ve şartlarına uyulmazsa şifa değil hastalığa sebep olur…

22: Hacamatçı işini ehli olmalı ve Hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir. Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır, o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır.

23: Hacamat yaptırırken başta Sünneti Seniyye sonra da mesela şifasını istediğiniz hastalığa şifa yada Zahiri ve Batıni hastalıklardan korunma niyetiyle yapılırsa daha iyi olur.

HACAMAT İÇİN TAVSİYE EDİLEN EN FAYDALI YERLER

♦En faydalı yer Kâhildir (İki kürek arasının 10 cm üstü).

♦Sonra Ehdeayn (2 kulak arkası).

♦Sonra kalbin arkasıdır.

MEVSİM OLARAK ZAMANI

Hacamat sıcaklar bastırdığı zaman yapılır. Sıcaklar bastırdığı zaman ilkbaharın sonu, kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran aylarıdır. (Hacamat oluncaya kadar kiraz yenilmemelidir.Bir ay evvelden hacamat yapılacak zamana kadar yenilmese iyi olur.) “Sıcak şiddetlendiği zaman zaman hacamat ile yardım isteyin”

AYIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI (Hacamat Hicri ayın günlerine göre yapılır)

Her ayda hacamat olunabilecek 4 gün vardır o geçti mi, diğer ay beklenecek. Hacamat gökteki ayın (HİCRİ) 17-19-21-15 nci günlerinde yapılmalıdır. En faydalısı 17 nci gündür. Hele de 17. Gün Salıya denk gelirse çok kıymetlidir. Hacamat ayın ilk günlerinden 14′üne kadar (gökteki ayın büyüme günlerinde) faydalı değildir. 15 inden 21 ine kadar (Hicri ve tek günlerde) günlerde faydalıdır. 22 sinden 30 una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur(Bunun içindir ki ameliyatlar mümkünse ayın 14 ünden sonra yapılmalıdır. Bunun için denilmiştir ki; Kesilmesi istenen bir iş, ay küçülürken, yani 14 ünden 30 una kadar yapılmalı-Devam etmesi istenen bir iş de ay büyürken yani 1 inden 14 üne kadar yapılmalı.Mümkünse devam etmesi istenen bir işe ayın ilk çarşambası başlanmalı.-Bununla beraber ayın 1 inde ortasından ve sonunda bir işe başlama-Marifetname). Hadis-i Şeriflerde, tekli günler tavsiye edilmiştir. Bu günler içinde en çok faydalı olduğu gün ayın (Hicri)17 nci günüdür. Ondan sonra (Hicri)19, ondan sonra (Hicri)21, ondan sonra (Hicri)15 nci gündür.

HAFTANIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI

Hacamat PAZARTESİ günü yapılmalıdır.Hakkında teşvik olup yasak olmayan tek gün pazartesidir. Haftanın üç günü hakkında hem teşvik edici, hem de yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa, bu üç günde hacamat olunabilir. Bu günler; PAZAR, SALI, PERŞEMBE (Salı günü ayın, hicri 17′nci gününe gelirse hacamat için çok uygundur.)

HANGİ GÜNLERDE YAPILMAMALI

Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; ÇARŞAMBA, CUMA, CUMARTESİ (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır.) BU GÜNLERDE KESİNLİKLE HACAMAT OLMAMALIDIR. Hadis-i Şerif’te “Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.”,”Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.”, “Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

ŞÜPHELİ GÜNLER

Haftanın üç günü ise hem yasaklanmış, hem teşvik edilmiştir. Bunlar; PAZAR, SALI, PERŞEMBE günleridir. Eğer Pazartesi (Pazartesi en faydalı gündür) hacamat olmak mümkün olmaz ise bu günlerde olunabilir. Hadis-i Şerifler;”Kim Perşembe günü Hacamat olurda o gün hastalanırsa, o hastalıkta ölür.”, “Salı günü kan günüdür, o günde bir saat vardır ki o saatte kanama kesilmez.”

GÜNÜN HANGİ SAATİNDE YAPILMALI

En faydalısı güneş doğduktan 1 saat geçtikten sonraki 2 saattir (bu 2 saatten sonrada öğlen kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir), bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
kardeşim hacamat ne şekilde yapılır yapan ehli insanlar varmı varsa kımlser hacat için yazılan en ıyı kıtap hangısıdır
 
Hacamati el almis kisiler yapar bayan hastaya bayan haccam yapar.
Hasta olan bölge ve sikayete göre hacamat yapilir.
Nasil yapilir hiyenik bardaklarla önce o bölge bir pamuk bardak yada kupa icinde yakilir ve o bölgeye kapatilir 10-15 dakka kalir bu aradada sürekli ayetilkürsi okunur abdestli olmak gerekiyor sonra kupa alinir o bölgeye strelise jiletle 21 cizik cakilir bu arada hastada haccamda sürelki okur ve
kupa tekrar kapatilir kanin akisina göre 15 dakaka o bölgede kalir sonra alinir kanin durumuna ve miktarina göre degerlendirilir ona göre seanslar belirlenir.Ameliyatli bölgelerde ,namazsdiz günlerde uygulammaz
 

Benzer Konular

Üst Alt