Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Gazi Hüseyin Zorlu

F@lsefe

Uzman Onbaşı
Yas: 104

Sakarya'da ve Büyük Taarruz'da çarpisti

24 Eylül 2003'te öldü Avanos Asri Mezarligi'nda yatiyor

Hüseyin Zorlu'ya küçük torunlarindan Avanos Belediyesi Hesap isleri Müdürü Zorlu Balta vasitasiyla telefonla ulasmistik. 104 yasina ragmen hafizasi piril pirildi. Torunlarinin da yardimiyla telefonda uzun uzun konusmustuk.

Yoldan geliyoruz diye aradigimizda Zorlu Balta aci haberi verdi: Maalesef sizinle konustuktan iki gün sonra vefat etti.

Sözler bogazimizda dügümlendi. iki hafta önce coskulu bir sesle geçmisin o inanilmaz serüvenini anlatan adam artik yoktu. Telefon konusmasindaki notlar ve yakinlarinin aktardiklariyla onu anlatacaktik.

Hicri 1316'da (Miladi 1899) Avanos'ta dogmus. 1918'in baslarinda askere gitmis. Talimgah taburunda gördügü egitimden sonra silah kusanmis. Ama tüfegini uzun süre tutamamis. Çünkü 31 Ekim 1918'de yapilan Mondros Mütarekesi'yle birlikte Osmanli ordusunun silahsizlandirilmasi karari çikmis. Kasim ayinin sonlarina dogru komutan askerleri toplamis ve titreyen bir sesle sizi terhis ediyoruz evinize döneceksiniz demis.

Hüseyin Zorlu komutan dahil alaydaki tüm askerlerin göz yasi dökmeye basladigini hatirliyordu. Gururu incinmis kirik bir kalple Avanos'a dönmek zorunda kalmisti.

Terhisten 7-8 ay sonra bir is için Merzifon'a gittiginde ingiliz askerlerinin Merzifon caddelerini arsinladigini görmüs. 1919'un Agustos'unda Mustafa Kemal Pasa'nin Erzurum'da bir kongre topladigini ve vatan müdafaasi için harekete geçtigini ögrenmis. Nigde yakinlarinda birligine katilmis. 135. Alay 2. Tabur 7. Bölük'te usta er olarak silah basina geçmis. Süvari olmus. Yunan askerleriyle ilk defa Eskisehir'de gögüs gögüse çarpismis.

AY IsIgINDA GÖZLERi GÜMÜs GiBi PARLAYAN ADAM

Mehtapli bir gecede nöbet yerinde basindan geçen bir olayi hiç unutamadigini anlatmisti telefonda: Gözünü kirpmadan ovayi gözlüyormus. Bu sirada kendisine dogru birkaç karartinin ilerledigini fark etmis. Parolayi sormus söylemisler. Aralarindan biri Nerelisin asker?diye sormus. Ay isiginin altinda gözleri gümüs gibi parlayan bu adamin Mustafa Kemal Pasa oldugunu anlamis. Avanosluyum komutanim demis. Sizin orada da ayli geceler bu kadar güzel midir asker diye sormus Mustafa Kemal. Benim vatanimin her yaninda ayli geceler güzeldir komutanim diye cevap vermis hiç düsünmeden. Büyük komutan gülümsemis genç askerin yaninda durup bir müddet asagida uzanan ovada kivrilarak akan Sakarya Nehri'nin sularinda yansiyan ay isigini izlemis ve maiyetindekilerle birlikte sessizce çekip gitmis oradan.Ayaklarim titriyordu zor dinliyordum. Pasa gidince öylece çöküp kaldim...Ertesi sabah safakla birlikte taarruza geçmisler. Sakarya Meydan Muharebesi baslamis.

Hüseyin Zorlu bu savas sirasinda sol omuzundan hafif bir yara almis. Bu savasin ardindan izmir'e kadar ilerleyen ordunun içinde yerini almis. 9 Eylül 1922'de zafer ilan edilmis. Terhis olduktan sonra Avanos'a geri dönmüs. serife Hanim'la evlenmis. Bu evlilik tam 70 yil sürmüs. 12 çocuk 21 torun. 26 torun torunu. Ticaret yapmis çiftçilikle ugrasmis. Ve biz ona ulasamadan sessiz sedasiz çekip gitmis bu dünyadan geriye bagimsiz bir vatan ve olaganüstü bir destan birakarak...