Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Güney Kore Türk gazileri unutmadı!

F@lsefe

Uzman Onbaşı
guney-kore-turk-gazileri-unutmadi.jpg

Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, 1950 yılındaki Kore Savaşı'na katılan Bursalı 6 gaziye barış madalyası verdi.

Madalyaları takdim etmek üzere Bursa Muharip Gaziler Derneği'ne gelen Kore Cumhuriyeti Savunma Ataşesi Albay Hak Yang Park, iki ülke arasındaki dostluğun unutulmayacağını belirtti.

Bursa'ya, eşi Kyu Boon Jung (Fatma) ile birlikte gelen Albay Park, asker selamı ile karşıladığı gazilerin ellerini öperek madalyalarını takdim etti.

Demirtaş Mahallesi'nde bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi'nde gerçekleştirilen ödül törenine, Dernek Genel Başkanı Emekli Kıdemli Albay M. Şükrü Tandoğan, Kore Cumhuriyeti Savunma Ataşesi Albay Hak Yang Park, Bursa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nurettin Çakıcı ile gaziler ve yakınları katıldı.

Dernek Genel Başkanı Emekli Kıdemli Albay M. Şükrü Tandoğan, Kore Cumhuriyeti'ne teşekkür ederek, madalyalarla gazilerin onurlandırıldığını belirtti. Savaşın 60. yılında madalya verilmeyen Bursalı gazilerin unutulmadığını anlatan Tandoğan, iki ülke arasındaki dostluğun her zaman süreceğini belirtti. Tandoğan, Türkiye çapında 52 şube ve 36 temsilcilikleri bulunduğunu anlatarak, "Türkiye çapında yaklaşık 50 bin gazi ve gazi yakını var. Bunların da yaklaşık 22 bin bizim üyemiz." dedi.

Mehmetçiklerin Kore Savaşı'nda büyük cesaret örneği gösterdiğini aktaran Albay Park ise, "Kore size borçludur. Gazilerimiz sayesinde şu anki Kore Cumhuriyeti bu kadar yükseldi. Siz gençlik yıllarınızda her şeyinizi bırakıp bizim ülkemizi kurtarmak için geldiniz. Sizler gençliklerinizi bizim için feda ettiniz, bu yüzden size minnettarız." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kore'ye gerçekleştirdiği ziyaretin Kore halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını anlatan Albay Park, "Zaten Kore halkı Türklere karşı büyük bir sevgi duyuyordu. Ziyaret bunu doruğa çıkardı. Ziyaretten dolayı bizim cumhurbaşkanımız Kore'de bulunan Birleşmiş Milletler şehitliğinde ilk kez Türk şehitliğini ziyaret etti." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, 20 yıl önce hayatını kaybeden Mehmet Sarıoğlu'nun (75) madalyasını eşi Münise Sarıoğlu alırken duygulu anlar yaşandı. Koreli komutan Albay Park, gazi eşinin elini öperek teşekkür ettikten sonra eşinin madalyasını kendisine verdi. Asker selamı ile gazi eşini karşılayıp elini öpen Albay Park, "Kore halkı size minnettardır, size teşekkür ederim." diyerek gazi eşine sarıldı.

Ardından 22 sene önce ölen Kore gazisi Mehmet Akçay'ın madalyasını Vasviye Akçay'a (77) takdim eden Albay Park, ona da teşekkür ederek elini öptü. Vasviye Akçay ise aradan 60 yıl geçmesine rağmen kendilerini unutmayarak madalya ile onurlandıran Kore Cumhuriyeti'ne teşekkür etti.

"GAZİ, KORELİ KOMUTANI ASKER SELAMI İLE KARŞILADI"

Bu arada, madalyasını alan 77 yaşındaki Rahmi Çoraklar isimli Kore gazisinin, Kore Ataşesi Albay Hak Yang Park'a asker selamı ile teşekkür etmesi duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

Gazi Rahmi Çoraklar ve Koreli komutan Park, karşılıklı birbirlerine asker selamı verirken, "Yaşasın Türkiye, yaşasın Kore" diye konuşan Çoraklılar'a Park sarılarak minnettarlık duygularını gösterdi. Bu sırada ağlayan gazi Çoraklar, "Ne diyebilirim ki yaşasın Türkiye, yaşasın Kore. Böyle bir madalya almaktan ve bu onuru taşımaktan dolayı gurur duyuyorum. Bizleri unutmadıkları için Kore Cumhuriyeti'ne teşekkür ediyorum." dedi.

Bursa'nın Karacabey ilçesinde 4 yıl önce evinin yanması sebebiyle bütün madalyalarını kaybeden Kore gazisi İsmail Hakkı Kaya, rahatsızlığı sebebiyle törene katılamazken, Gazinin kızı Nakihe Köseoğlu, babasının rahatsızlığı nedeni ile törene katılamadığını ama evde madalyasını büyük bir sevinçle beklediğini söyledi.

Kore Cumhuriyeti'ne teşekkür eden Köseoğlu, 80 yaşındaki babasının madalyasını Albay Park'ın elinden alarak teşekkür etti. Rahatsızlığı sebebiyle törene katılamayan Kore gazisi Ahmet Sado'nun madalyası da oğlu Fahrettin Sado'ya teslim edildi.

Törende, ayrıca, Albay Park, 3 Kore gazisinin torununa eğitim bursu verdi. Çam sakızı çoban armağanı diyerek eğitim burslarını öğrencilere veren Albay Park'ın sıcak ve esprili Türkçesi ile yaptığı konuşma, törene katılanları duygulandırdı.

Madalya töreninin ardından Koreli komutan Park ile eşi Kyu Boon Jung (Fatma) gazilerle el ele tutuşarak Kore dostluk halk şarkısı olan Arirang'ı okudu. Tören, toplu bir şekilde 10. Yıl Marşı'nın okunması ile sona erdi.

CİHAN

F@lsefe

Uzman Onbaşı
guneykoredensomadakigazew4.jpg

Güney Kore hükümeti tarafından Manisa'nın Soma ilçesinde yaşayan Kore gazilerine 57 yıl aradında sonra madalya gönderildi.
Güney Kore'den gönderilen madalyaların teslimi için ilçede tören düzenlendi. Belediye Düğün Salonu'nda Soma Gaziler Derneği tarafından düzenlenen törene Kaymakam Mehmet Öklü, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Feridun Çelenk ve davetliler katıldı. Savaşın üzerinden geçen 57 yıl sonra gelen madalya ve plaketler gazilere takdim edildi. Yıllar sonra hatırlanan gazilerin bir çoğunun yaşamını yitirdiği ifade edilirken, Soma'dan A. Rıza Tulup, Mustafa Demir, Süleyman Eroğlu, Mehmet Emin Şahin, Cemal Karabıyık, Muharrem Aslan, Mustafa Tam, Hüseyin Biçer ve Raşit Çatalçam isimli 12 Kore gazisi madalyasını alabildi. Törende bazı gaziler duygulu anlar yaşadı.

hareketliresimler1.gif

Üst Alt