Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Evlilik allah'a birlikte kul olabilmektir...

rana1981

Çavuş
Evlilik hayatı, hayata dair olan her şeyi, paylaşmaktır. Birbirinin hayatını, yaşamını kolaylaştırmaktır. Aynı şeylere sevinip, aynı şeylere üzülmektir. Dertlerini, sıkıntılarını paylaşmak, sıkıntılardan kurtulmak için birlikte mücadele etmektir. Aynı sevinçleri paylaşmak, bir olan Allah’a birlikte kul olabilmektir. Birbirini mutlu ve mesut kılmaktır. Bu dünyada başlayan birlikteliği ahirette ebedi mutluluğa taşımaktır....

İki ayrı bedenin tek vücuda dönüşe bilmesi ne yazık ki çok kolay olmamaktadır.
Onun için öncelikle Peygamberimizin ifade ettiği gibi denk evliliklerin yapılması gerekir...

Kuran’da bunu tavsiye eder ve iyi erkekleri iyi kadınlara, kötü erkeleri kötü kadınlara yakıştırır...

Takvada, kültürde, bilgide, anlayışta, huyda ve ahlakta sağlanan denk evlilikler, gerçek bütünleşmeyi ve mutluluğu daha kolay sağlayabilir. Elbette her zaman her konuda denkliği sağlamak mümkün değildir...

Ama her konuda denklik olmasa bile mümkün olduğu kadar denk evlilikler yapılmaya çalışılmalıdır. Bu evlilikte mutluluğun ilk adımıdır...

Evliliğin anlamını İmam Ali’nin şu sözü kadar güzel anlatan bir söz yoktur...

Derki İmam Ali “günün bütün meşgalesinden, yorgunluğundan, sıkıntısından eve gelip Fatıma’nın yüzüne baktığımda kurtuluyordum”. :)

İşte evliliğin anlamı budur eşlerin birbirinde huzur bulmasıdır.
Bunu sağlaya bilmek için erkelerin İmam Ali’yi kadınlarımızın ise Hz. Fatıma’yı örnek alması gerekir....