Dünya Sevgisi | İlim Yuvası - Ulvi Hocaları Sevenler Platformu
ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1300 GÜN OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK - ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1300 GÜN OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK - ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1300 GÜN OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK

Dünya Sevgisi

'Dini Hikaye Ve Kıssalar' forumunda rana1981 tarafından 30 Mar 2013 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. rana1981

rana1981 Çavuş
    Özel mesaj gönder

Alınan Beğeniler:
    0
    Rivayet Olundu :

İsa Aleyhisselam, bir kasabaya uğradı. O kasaba ehlinin, çevrede, yollarada,çarşılarda hep öldüklerini gördüler.İsa Aleyhisselam havariler;

-“Ey Havariler! Muhakkak ki bunlar, ALLAHU Teala’nın gazabından öldüler .Eğer bunlar başka bir şey üzere ölmüş olsalardı, (hepsi birden ölmez) bazıları diğerlerini defnederlerdi!” dedi. Havariler:

-“Ey Ruhullah! Bunlarının neden öldüklerine hakkındaki haberi öğrenmek istiyoruz!” dediler .

İsa Aleyhisselam, Rabbine dua edip sordu.

ALLAHU Teala vahyetti:
    -“Gece olduğu zaman onlara seslen! Sana cevap verirler!” buyurdu.
    Gece olduğu zaman , İsa Aleyhisselam , ölülerin yanına gitti. Sonra onlara nida edip seslendi:

-“Ey kasaba ehli!”
    Onlar hemen İsa Aleyhisselam’ın sesine karşılık verdiler. Ve:

-“Buyur Ey Ruhullah!” dediler.
    İsa Aleyhisselam sordu:

-“Sizin haliniz nedir? Kıssanız Nedir?” Onlar:

-“Afiyet içinde geceledik; Cehennem içinde sabahladık!” dediler.
    İsa Aleyhisselam yine sordu:

-“Sizin dünya sevginiz nasıldı?” Onlar:

-“Çocuğun annesini sevmesi gibiydi! Dünya bize yöneldiği zaman (elimize dünyalık geçtiğinde) seviniyorduk! Dünya bizden yüz çevirdiğinde (elimizden maddi şeyler çıktığında), hüzne kapılıyor ve üzülüyorduk!”
    O, konuşan kişiye İsa Aleyhisselam sordu:

-“Arkadaşlarının hali nedir? Onlar neden bana cevap vermiyorlar? Ve neden konuşamıyorlar?” Cevap verdi:

-“Çünkü onlar, ağızlarına ateşten gemler vurulmuş halde, şiddetli ve sert meleklerin ellerindedirler.”
    İsa Aleyhisselam yine sordu:

-“Onların içinden sen bana nasıl cevap verebiliyorsun?” Adam:

-“Çünkü ben onların içindeyim ama; onlardan değilim! Onlara azap geldiğinde banada isabet etti. Ve şuan cehennemin çukurunun kenarına asılı bulunmaktayım! Bilmiyorum kurtulacakmıyım? Yoksa cehennememi düşeceğim!” dedi.

(RUHU'L-BEYAN TEFSİRİNDEN)

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...
Konu etiketleri: