Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Dinimize göre nikah

türkislam74

Uzman Onbaşı
İslam nikahının sünnete uygun olması için, salih Müslüman erkekleri toplamalıdır. Nikahı din görevlisi yapma şartı yoktur. Herkes yapabilir. Nikahta, erkekler ayrı evde, kadınlar başka evde toplanmalıdır. Gelini, kapalı bile olsa, hiçbir yabancı erkeğe göstermemelidir. Harama ehemmiyet vermiyen kafir olur. Nikah bozulur. Önce erkek ve kadın tarafından birer kişi konuşma yapmalıdır. Konuşma biter bitmez, kadının velisi veya vekili:

Bismillahi velhamdü lillahi vessalatü ala Resulillah, dedikten sonra, damada karşı: (..........) nın kızı (..........) yı, sana hanımliğe verdim. Velisi (veya vekili) bulunduğum (.........) kızı (..........) yı, (mesela on Reşad altını) muaccel yani peşin) mehr ile, sana hanımliğe verdim, der. Damad yok ise, bunları damadın vekiline söyler ve söylerken, sana demeyip (..........) oğlu (..........) ya verdim, der. Bu sözlere (İcab) yani teklif denir. Sonra damad şöyle cevap verir:

Ben bu nikahı, söylenen bu mehr ile, kendim için kabul ettim. Eğer, damad yoksa, vekili cevap vererek, ben bu nikahı, vekili blunduğum (..........) oğlu (..........) için söylenen bu mehr ile kabul ettim der. Mehr miktarını söyleyerek cevap verilmesi iyi olur. Bu cevaba (kabul) denir. Böylece, (icab) ve (kabul) ile en az iki erkek şahidin huzurunda İslam nikahı tamam olur.

Not: Sünnete uygun nikahın eksiksiz olarak nasıl yapılacağı Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye kitabında geniş olarak yazılıdır.
 
Üst Alt