Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

çifte musibetten sakınmak

canasu25

Çavuş
- Resül-i Ekrem (s.a.v) özellikle musibettle karşılaşılan ilk anlarda sabır göstermemiz gerektiğine işaret etmiş,"bela karşısında sabrı"imanın alametlerinden saymıştır.Hadislerden birinde "gözlerini kaybederek kör olanlar'ın bir diğerinde ise "evladı ölen anne babaların sabredip istircada bulunmalrı halinde cennete gidecekleri müjdelenmiştir.

"Mümin kişiye bir yorgunluk,bir sıkıntı,bir üzüntü,hatta ufak bir dikenisabet edecek olsa Allah o sebepten müminin günahlarından bir kısmını mağfiret buyurur"hadisi gibidaha bir çok hadis,musibetlerinmüminler için bir kefaret hükmünde olduğunu haber verir.Musibetler karşısında üzülmek,sessizce göz yaşı dökmekmubahtır:
sabrın ihlali anlamına gelmez.Şikayetçi olmak,itiraz etmek,yüksek sesle ağlamak,öfke ve küskünlük menedilmiştir.İmam Gazali,

"Kaybettiğine,geri gelmesi mümkün olmayana feryadın ne faydası var.?"der."O halde iki şeyden birini kaybettiğinde,sabırsızlık göstererek hiç olmassa diğerini de kaybetme !Feryat etmek,bela karşılığında verilecek bedeli kaybederek çifte musibete uğramaktır;külliyen zarardır.

Üst Alt