Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1900 GÜN 5 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.

Birlikte Bayram Dahi Yapamıyoruz

Birlikte bayram dahi yapamıyoruz

Bugün arife... Ülkemizde milyonlarca insan yarın sabah bayram namazını kılıp kurbanını kesmek için tüm hazırlıklarını yaptı. Ancak İslam dünyasında birçok konuda olduğu gibi bayram günü konusunda da önemli ihtilaflar var

Günümüzde maalesef Müslümanın yaşadığı her metrekare kanla sulanmış durumda... Yaşadığımız toprakları savunamayacak bir hale getirildik. Tek vücut, tek ses olup vatanlarımızı koruyamıyoruz. En azından senede iki kez kutladığımız bayramlarımızın zamanı konusunda İslam âleminin önde gelenleri oturup konuşmalı, ortak noktada buluşmalı ve bu bölünmüşlüğe son vermeli. Müslümanlar bu bölünmüşlüğe artık bir son vermeli

1,5 Milyarlık İslam âlemi tatlı bir heyecan içinde. Müslümanlar tüm samimiyet ve içtenlikleriyle Kurban Bayramı'na hazırlanıyor. Bu tatlı telaşa gölge düşüren bir durum var. O da Müslümanların Kâbesi'nde bayramın Cuma günü idrak edilecek oluşu. Bu durum Müslümanlar arasında tartışmalara ve kafa karışıklığına neden oluyor. Yaşananlar artık sıradan bir tartışmanın ötesinde can sıkar bir hâl almaya başladı. İnsanlar akrabalarıyla, komşularıyla bayramın sevincini paylaşamayacak bir duruma geldi. Bu ayrı gayrılık artık son bulmalı. İslam dünya birlikte bayram kutlayamamak acziyetinden kurtulmalı.
İlahiyatçılar da bu parçalanmışlıktan rahatsız

Prof. Dr. Mehmet Erkal, "Müslümanların hep birlikte, aynı gün bayram yapmaması üzücü" derken, Prof. Dr. Ali Akpınar, "Ümmetin şunu düşünmesi gerekir; İslâm âlemi neden bir birliktelik içerisinde değil, neden bayramlarını birlikte yaşamıyor? Bunları da sorgulamaları gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de Kurban Bayramı'nın bazı İslam ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanacak olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Bugüne kadar 'takvimde birlik' gerçekleştirememiş olmak, bayramlara dahi birlikte girememek biz Müslümanlar için son derece büyük bir eksiklik" dedi.
Prof. Dr. Ali Akpınar: "Birlikte bayram yapamıyor oluşumuz üzücü"

"Belirlenen gün olan Perşembe günü niyet ederek bayram namazımızı kılıp, kurbanlarımızı kesmemizde bir sakınca yoktur. Fakat ümmetin şunu düşünmesi gerekir İslam alemi neden bir birliktelik içerisinde değil, neden bayramlarını birlikte yaşamıyor? Bunları da sorgulamaları gerekmektedir.
İlahiyatçı doç. Dr. Nedim Urhan: "İkinci veya üçüncü gün kesersek deliller güçlü olur"

"Eğer bir ihtilaf meydana gelmişse bayram namazımızı birinci günü kılmamızda bir sakınca yoktur. Fakat kurban kesimlerimizi İkinci veya sonraki günlerde yapmamız delilleri güçlendirir.
Dr. Ebubekir sifil kurban, namazdan sonra kesilmeli

Kurban kesiminde aslolan bayram namazıdır. Vatandaşlar kurban ibadetlerini bayram namazını kıldıktan sonra yerine getirebilirler. Kurban bayramın 1 2. veya 3. günü kesilebilir.
İlahiyatçı Abdullah Arslan "Perşembe'ye engel yok"

"İslam tarihinde zaman zaman ihtilaflar olmuştur. Bu yılda kurban bayramı ile ilgi bir durum mevcut.
Perşembe günü kurbanlarımızı kesme konusunda bir engel yoktur. Fakat içi rahat olmayan kafasında şüphe olan Müslüman kardeşlerimiz Cuma günü kesmesi onlar açısından daha iyi olur.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet görmez farklı günlerde bayram çok üzücü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kurban Bayramı'nın bazı İslam ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanacak olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Bugüne kadar 'takvimde birlik' gerçekleştirememiş olmak, bayramlara dahi birlikte girememek biz Müslümanlar için son derece büyük bir eksiklik" dedi.
Biz takvim birliğinin sağlanması için ısrarcı olacağız

Geçmişte bazı dönemlerde yaşandığı gibi bu yıl Türkiye'nin Suudi Arabistan'dan bir gün önce Kurban Bayramı'nı kutlayacağını hatırlatan Görmez, "Biz Arafat'ta iken Türkiye'de kardeşlerimiz bayram yapmış olacaklar. Bu hakikaten son derece üzücü. Bütün İslam dünyası için çok üzücü olan bir durum" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1979'da İslam dünyasını bu konuda İstanbul'da topladığını ve "Dünyanın herhangi bir noktasında hilal görüldüğü zaman eğer bizim coğrafyamızda imsak girmemişse o takdirde biz ertesi gün o ayın hicri ay başlangıcına birlikte girmiş oluruz" kararı alındığını anımsatan Görmez, "Üzülerek belirteyim ki bu karardan vazgeçilmiştir. Bu karara uyulmamıştır. Biz Türkiye olarak bu kararda gelecekte de takvim birliğinin sağlanması için ısrarcıyız" şeklinde konuştu.
Fıkha göre kendi coğrafyan esas

"Türkiye'de bayramın kutlandığı gün Diyanet İşleri Başkanının Arafat'a çıkacak olmasının" tartışıldığını kaydeden Görmez, fıkıha göre "farklı bölgelerdeki hilalin doğuşunun kendi coğrafyasında görülmesini" esas alan kural olduğunu ifade ederek, buna göre ortaya çıkan her iki yaklaşımın da doğru olduğunu vurguladı
 
Üst Alt