Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Belalar günahlara kefarettir

Bir Mü'minin dünyada musıbet ve belaya uğraması, bir kötülüğün uzaklaştırılması için veya günahlarının keffa*reti veya derecesinin yükseltilmesi içindir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Allahü Teala buyurur ki: Herhangi bir kulumu gözlerinden mah*rum bırakmak suretiyle imtihana tabi tuttuğumda, sabre*derse, gözlerine karşılık ona cenneti veririm." Şu hadıs-i şerifler hastalıkların kulun günahlarına kef* faret olduğunu ifade etmektedir: "Müslümana fenalık, has*talık, keder,. hüzün, eza, iç sıkıntısı arız olsa, hatta vücu* duna bir diken batsa, şüphesiz Allahü Teala musıbetler* den birisi sebebiyle o müslümanın suçlarını ve günahlarını örter, bastırır." "Kendisine hastalık isabet eden hiçbir Müs* lüman yoktur ki, Allahü Teala onun hatalarını ve günah* larını, ağacın yaprakları döküldüğü gibi dökmesin." ibn-i Abbas (r.a.), Ata bin Ebı Rebah'a; "Sana cennet ehlinden bir kadını göstereyim mi?" dedi. Ata (rh.);. "Evet, göster" dedi. Ibn-i Abbas "Şu siyah kadın yok mu? Işte bu kadın bir kere Resulullah'a gelip 'Ya Resulallah, sara has*talığım tutuyor ve üstüm başım açılıyor. Allah'a benim için dua buyurun' dedi. Resulullah (s.a.v.) 'Ey kadın! Istersen hastalığına sabret. Bunun karşılığında sana cennet vardır. Istersen afiyet vermesi için Allah'a dua ederim' buyurdu. Kadın; 'Hastalığıma sabredeceğim. Ancak sara tuttuğu zaman üstümün ba~ımın açılmaması için dua bu* yurunuz' diye rica etti. Resulullah (s.a.v.) de dua etti. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), sıhhatli insanların has* talığa maruz kalanlara yardım etmesi Icab ettiğini bildir* miş ve amalara; görmeyenıere yol göstermenin, sağır ve dilsizlere meramlarını ifadede yardımcı olmanın sadaka olduğunu haber vermiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) herhangi bir bela ve musı* betin şiddetinden dolayı ölümü istemeyi yasaklamış ve şöy* le buyurmuştur: "Sizden biriniz kendisine (hastalık gibi) bir zarar isabet ettiğinden dolayı sakın ölümü temennı etmesin! Eğer muhakkak temennı etmek zorunda kalırsa şöyle söy* lesin: Allah'ım, yaşamak benim için hayırlı olduğu müddetçe beni yaşat, ölmek hayırlı olduğu zaman da beni öldür."

Üst Alt