Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2300 GÜN 7 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Bayram gecelerini ihya etmenin fazileti

islam73

Uzman Onbaşı
Hazreti Ebu Ümame’den (Radıy
ü Anh) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (Sall
ü Aleyhi ve Sellem) buyurmaktadır: “Her kim Ramazan-ı Şerif ve Kurban bayramı gecelerini sadece Allahü Teala’dan (Celle Celalühü) sevap almayı umarak ihya ederse, kalplerin öldüğü bir günde onun kalbi ölmez.”

Hazreti Muaz b. Cebel’den (Radıy
ü Anh) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (Sall
ü Aleyhi ve Sellem) buyurmaktadır: “Beş geceyi ihya edene (ibadet ile geçirene) cennet vacip olur. Bunlar; Tevriye (Zilhicce ayının sekizinci) gecesi, Arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Ramazan-ı Şerif Bayramı gecesi ve Şaban-ı Şerif ayının on beşinci (Beraat) gecesidir.”

Ramazan-ı Şerif’in son gecesinde on iki rekat namaz kılınır. Her rekatta bir kere FATİHA SURESİ, on kere AYETEL KÜRSİ, on kere KADİR SURESİ ve yirmi beş kere İHLAS SURESİ okunur. İki rekatta bir selam verilir. Selam verdikten sonra 25 kere Salavat-ı Şerife okunur. Bayram gecesinde 10 rekat namaz kılınır. Her rekatta bir kere FATİHA SURESİ, on kere İHLAS SURESİ okunur. Her rükuya eğildiğinde rüku tesbinden sonra on kere
(Sübhan
i velhamdü lillahi vela ilahe ill
ü v
ü ekber) okunur. Namaz bittikten sonra Allahü Teala’ya (Celle Celalühü) bin defa istiğfarda bulunulur. İstiğfar bitince secde edilir ve secdede şu dua okunur: “Ey Allah! Ey Rahman! Ey Rahim! Ey hep diri olan! Ey kendi nefsiyle kaim olup hiçbir şeye muhtaç olmayan! Ey Celal ve İkram sahibi! Günahlarımı bana bağışla, orucumu kabul buyur, namazımı da kabul buyur.” Bu duadan sonra Allahü Teala’dan (Celle Celalühü) hacetinin yerine getirilmesi istenilir.

Bir de bayram gecesinde çokça Kur’an-ı Kerim okunur, Salavat-ı Şerife getirilir, teheccüd namazı kılınır ve çokça dua edilir.
 
Üst Alt