Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Bayraklı Baba Türbesi

incinme

Uzman Çavuş
Bayraklı Baba Türbesi bayrakla donatıldı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, üzerinde binlerce Türk bayrağı bulunan ''Bayraklı Baba Türbesi'', Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nı ziyaret için bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler, İç Liman, Savaş Müzesi, Namazgah, Çilehane ve Mevlevihane'yi gezdikten sonra, Fener mevkisindeki ''Bayraklı Baba Türbesi''ni ziyaret ediyor. Çeşitli istekleri için adakta bulunan ziyaretçiler, daha sonra dua edip, türbeye Türk Bayrağı asıyor. Üzerinde çeşitli boyutlarda binlerce Türk Bayrağı bulunan türbe, özellikle hafta sonları Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.
''BAYRAKLI BABA''
Osmanlı Ordusu'nda Bayraktarlık yapan Bayraklı Baba'nın asıl adı Karacabey.
Rivayete göre, savaş sırasında elinde sancağı ile düşman tarafından çevresi sarılan Karacabey, sancağın düşman eline geçmemesi için küçük parçalara ayırarak yutar.
Tek çıkar yolun, şehit düşmek olduğunu anlayan Karacabey, ''Ya Allah'' diyerek düşmanın üzerine saldırır ve vurularak yere düşer, ancak ölmez. Kısa bir süre sonra durum Türk askerlerinin lehine döner ve arkadaşları tarafından ağır yaralı olarak kurtarılır.
Kısa süre sonra iyileşen Karacabey'e arkadaşları ve komutanları sancağı ne yaptığını sorarlar. Karacabey, düşmana vermemek için parçalara ayırarak yuttuğunu söyler. Fakat tüm dürüstlüğüne rağmen, kimseyi inandıramaz. Durumdan rahatsız olan Karacabey, yalan söylemediğini ispatlamak için belindeki palayı midesinin üzerine bastırarak aşağıya doğru keser. Midesinde bulunan sancak parçaları dışarı çıkar. Karacabey'in son sözleri ise ''Vatan sağ olsun. Benim mezarımdan hiçbir zaman Türk bayrağını eksik etmeyin, sonsuza dek mezarımın başında dalgalansın'' olur.

Bayraklı Baba: Halk dilinde Bayraklı Baba olarak bilinen evliyanın gerçek ismi Seyit İlhami'dir. Baba adı Seyit Muharrem, dedesi İmam Rıza'dır. Hz. Hüseyin'in soyundandır
alıntı...
Pir Zöhre Ana
Kaynak: Haberevim.

Üst Alt