Abdüllaziz Bayındır’ın Batıl Süleymaniye İmsakiyesi’ne Kısa Bakış | İlim Yuvası - Ulvi Hocaları Sevenler Platformu
ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1500 GÜN (4 YIL) OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK - ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1500 GÜN (4 YIL) OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK - ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1500 GÜN (4 YIL) OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK

Abdüllaziz Bayındır’ın Batıl Süleymaniye İmsakiyesi’ne Kısa Bakış

'Ramazan Ayı' forumunda dost-semihbaba4125 tarafından 17 May 2018 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. dost-semihbaba4125

  dost-semihbaba4125 Asteğmen
  Özel mesaj gönder

  Katılım:
  29 Ara 2010
  Mesaj:
  2,238
  Alınan Beğeniler:
  19
  Abdulaziz Bayındır’ın Süleymaniye İmsâkiyesine göre ikâmet ettiğim belde olan Seydişehir’de bu gün için sabah namazının kılınabileceği vakit aralığı toplam 40 dakika görünmekte.

  Ki şu anda senenin en uzun günlerinde sayılırız. Dolayısıyla bu vakit, günlerin kısaldığı Aralık ayına doğru iyice daralacaktır, belkide yarıya inecek…!

  Şu durumda ramazan dışında da ezanların imsakla beraber okunduğunu varsaysak;

  Sabah Namazını Cemaatle Kılmak Hayal Olur
  Biz bu ezanı duyup ne ara uyanacağız, def-i hâcetimizi gidereceğiz, sonra iki rekat sünnet kılıp tekrar sağ yanımıza uzanıp bir miktar yatacağız, sonra da (şayet uyuyupta abdestimizi bozmamış isek) kalkıp camiye doğru yola koyulacağız. Vardığımızda ise millet toplanınca kâmet getirilecek ve sabah namazı kılacağız?!

  Bayındır’a uyacak olursak öyle zannediyorum ki;

  Eğer İmam ezanı çok uzatmaz ise , ezanın okunması ile uyanma, ardından abdest bozma ve alma kısmından sonra yolâ revân olup camiye direk gitmeye bile vaktimiz kalmaz. Sünnetle farzı peşpeşe evde kısa surelerle kılmak zorunda kalırız. Hele ki senenin kısa günlerinde..!

  Süleymaniye İmsakiyesi ve Sabah Namazı
  Üstelik sabah namazında kıraatın uzun yapılması da sünnettir.
  Hattâ Hz.Ömer’in Sabah namazını Bakara, Kehf, Yunus, Yusuf gibi surelerin tamamını okumakla kıldırdığına dair çok sayıda sahih nakiller var.

  Hadis
  * ” Müezzin, sabah ezanını okuyup tanyeri ağarmaya başlayınca Resûl-i Ekrem’i uyandırır, o da kalkıp hafif iki rek`at namaz kılar, sonra müezzin tekrar gelip namaza başlanacağını haber verinceye kadar sağ tarafına uzanıp yatardı.”[1]

  ——————————————-
  [1] Buhârî, Müslim-Ezân / Ebû Dâvûd-Tatavvu / Tirmizî-Mevâkît / Nesâî-Ezân / İbni Mâce-İkâmet

   

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...