Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

21. Yüzyılda Mus'ab Bin Umeyr Olmak

hanne

Uzman Çavuş
Varlıklı bir ailenin nazlı çiçeği.


Ikiyüz dirhemlik kiyafetleriyle mekkelilerin hayranlikla seyrettigi.


En iyi giyinen, en güzel kokulari süren, en yakisikli olan, annesinin gözbebegi.


mekke sokaklarini aydinlatan yüzü islamin nuruyla daha bir parlak olmustu, gönlündeki caglayani saklamaya calismissada icine sigmayan hakikatler disariya akmis ve Erkamin evinde, kainatin Sultaninin önünde Kelime´i sehadet getirdigi anlasilmisti.


biricik oglunun teline kiyamayan anne bu haber karsisina öfkesinden adeta cilgina dönmüstü. ogluna kizar, hakaret eder ve onu yeni dininden döndürmek icin elinden gelenleri yapar.


ne bilsindi annesi, Musab Muhammed´ul Emini görmüstür, onun tarafindan görülmüstür. öyle bir bakmistirki gözlerine o efendiler efendisi. öyle derin bakmistirki. yillardir bosluga dogru akan bir nehirdi. Nehirler özledikleri yere akarlar. Musab bulmustu. okyanusunu bulmustu sonsuz ummanini bulmustu. ummaninda kayboldugu sevgiliyi bulmustu. sevgilinin ötesinde sevgiliyi bulmustu.


annesinin hapsettigi odada neylesindi Musab aydinligi gönlünün nuru parlarken. yüregi zenginken neylesindi satafatli elbiselerini , o sonsuz hazineyi bulmustu. ne bilsindi annesi imanin güzelligini. vazgecilmezligini.


bir tarafta mekke müsriklerinin, bir tarafta annesinin baskisi. bunlar degildi belki Musabin kalbini sizlatanlar ama hicret ediliyordu ve müslümanlar bölük bölük ayriliyorlardi vahyin kalbinden. kalinirmiydi burada, Rasulullahin dostalari bir bir habesistana giderken. geri kalabilirmiydi Musab.bir yolunu bulup sevgilisinin emri üzere hicret etmisti. mekkenin toptan iman ettigi haberi yayilinca hemen dönüp gelmis, ama mekkede iskencelerin arttigini ve müslümanlar icin artik hayat dayanilmaz bir hal aldigini görmüstü.


baskilar, iskenceler, sikintilar, maddi imakansizlikalar, acliklar. döndürebilirmiydi Musablari dininden.tekrar karanliga hapsedebilirmiydi onlari. ah ne bilsindi annesi ve ne bilsindi mekke müsrikleri. imanin güzelligini. vazgecilmezligini.


Eski lüks hayatini geride birakan Musab Islamin ilk ögretmeni olarak önce medine sokaklarini sonra medine haklinin gönüllerini nurlandirmisti.


Ve öldügünde Musabin üzerinde kefen olak tüm vucudunu örtmeyen bir hirka vardi. görenler yazikmi demislerdi. ikiyüz dirhemlik kiyafetler makkelilerin hayranlikla seyrettigi genc yazik, mi demislerdi. ne bilsinlerdi imanin güzelligini, essiz lezzetini, yüregine sundugu zenginligi.ne bilsinlerdi. vazgecilmezligini.


21 Yüzyilda Mus´ab olmak.
Canimiz, malimiz, annemiz, babamiz sana feda olsun ya rasul sözünü caglar ötesinden bu güne tasimak. anadan, yardan, serden gecmek, Mus´ab gibi. satafatli ve lüks bir hayati geride birakmak.adimlamak, yürümek, kosmak sonsuz ummana dogru, Nehir olmak, cosmak, caglamak, aramak ve bulmak. bulmak ve nihayetinde olmak, dosdogru olmak, Mus´ab gibi.


Musab olmak. depresyonlarin, sikintilarin, bosluklarin, manevi huzursuzluklarin kol gezdigi su cagimizda "islam"i kesfetmek, cogumuz icin yeniden müserreflenmek olmayacak ama, yaniden kesfetmek, yeniden aydinlanmak islamin nuruyla, yeniden kalplere huzuru, ferahi, davet etmek, aydinligin kalblerimize süzülmesine izin vermek yeniden, tüm kara lekeleri gözyasiyla yikamak, ve yeniden baslamak hayata. Bütün cilelere, sikintilara, ragmen, direnmek, vacgecmemek, taviz vermemek.


Mus'ab gibi.
 
Üst Alt